Erzurum

ARAS TV

ARAS TV

Pasinler İlçesi’nde 5 dönümlük araziye Mor Patates ekimi yapıldı Mor Patates toprakla buluştu

Erzurum Ticaret Borsası tarafından geçtiğimiz yıl toprakla verimi araştırılan Mor Patates için hazırlanan fizibilite raporları olumlu sonuç verince ilk adım atıldı. Bölgede katma değeri yüksek ürünlerin yetiştirilmesi adına Pasinler İlçesi’nde 5 dönümlük araziye Mor Patates ekimi yapıldı. ETB Başkanı Hakan Oral, söz konusu ürünün bölgede yaygınlaştırılması için çaba ETB Başkanı Hakan Oral beraberinde Pasinler Belediye Başkanı Ünsal Sertoğlu, Eskişehir Kadın Eli Kooperatifi Başkanı Hayriye Kuşçu, Pasinler İlçe Tarım Müdürü Hamza Moroğlu, Erzurum Ticaret Borsası Tarım ve Hayvancılığı Geliştirme A.Ş Genel Koordinatörü Ahmet Topaloğlu, Pasinler Patates Üreticileri Birliği Başkanı Lokman Sertoğlu ve çiftçilerle birlikte Pasinler’de 5 dönümlük tarlaya Mor Patates ekimi yaptı.

Erzurum Ticaret Borsasının girişimleriyle üreticiler ile buluşan Mor Patatesin genişletilerek önümüzdeki günlerde farklı ilçelerde ekiminin gerçekleştirilmesi planlanıyor.

Oral: Bölgemize hayırlı olsun

Mor Patates üretiminin bölgede yaygınlaştırılması için çaba sarf ettiklerini belirten ETB Başkanı Hakan Oral, “ Türkiye piyasasında fiyatı normal patatesin üç dört katı, dolayısıyla aynı emekle, aynı işçilikle, aynı mazotla daha fazla katma değer elde edeceğimiz bir ürün. İlk ekimi bugün Pasinler’de yapıyoruz. İnşallah hasat döneminde de burada bir organizasyonla beraber oluruz. Önemli olan çiftçinin emeğinin daha fazla karşılık bulması. Bu ürünün Pasin Ovasına kazandırılmasında emeği geçen Pasinler Belediye Başkanız Ünsal Sertoğlu’na, Eskişehir Kadın Eli Kooperatifi Başkanı Hayriye Kuşçu’ya ve Pasinler Patates Yetiştiricileri Birliği Başkanı Lokman Sertoğlu’na teşekkür ediyorum” dedi.

Kuşçu: Erzurum’da verimli olacağına inanıyorum

Mor Patates ekimi programına katılan, Eskişehir Kadın Eli Kooperatifi Başkanı Hayriye Kuşçu ise, “ Yaptığımız saha çalışmalarında bu toprakların verimliliğinin Mor Patates için uygun olduğunu gördük. Katma değerli bu ürünün Erzurum ve bölgeye kazandırmak için Borsa Başkanımızın daveti ile Erzurum’ a gelerek Mor Patatesin ekimini gerçekleştirdik. Yaptığımız analizlerde ürünün Erzurum’da verimli olacağına inanıyorum. Çiftçilerimize hayırlı olsun” diye konuştu.

Sertoğlu: Her türlü desteği sunmaya hazırız

İlçede ekimi gerçekleştirilen Mor Patates ile il defa tanıştıklarını belirten Pasinler Belediye Başkanı Ünsal Sertoğlu, “ Çiftçilerimiz için alternatif bir ürün, bu ürünün ilçemizde yaygınlaştırılması adına her türlü desteği vermeye hazırım” ifadelerini kullandı.

Mor Patates ekiminin ilçe için bir şans olduğunu dile getiren Pasinler Patates Üreticileri Birliği Başkanı Lokman Sertoğlu ise daha fazla verim alabilmek adına için çalışacaklarını belirtti.  

Cihat İncesu/Pusula Gazetesisarf ettiklerini söyledi